x

U20: Srbija je prvak sveta!!!

Fudbaleri Srbije do 20 godina novi su prvaci sveta, pošto su u finalu pobedili Brazil sa 2:1 posle produžetaka!

Ekipa Veljka Paunovića tri puta je igrala produžetke i jednom penale, da bi na kraju postigla jedan od najvećih uspeha u istoriji srpskog fudbala.

’Orlići’ su poveli u 70. minutu golom Mandića, izjednačio je Pereira tri minuta kasnije, a u 118. minutu Nemanja Maksimović doneo je Srbiji titulu šampiona sveta.

Posle meča mnogo emocija – suze radosnice, skakanje, slavlje. Momci su pokazali umeće i karakter i zaslužili su svaki trenutak radosti.

Srbija: Rajković, Gajić, Antonov, Zdjelar, Veljković, Babić, Šaponjić (Ilić 95), Maksimović, Mandić (Gaćinović 75), Živković, S. Milinković-Savić (Jovanović 82).
Brazil: Žean, Žoao Pedro, Lukao, Marlon, Danilo, Giljerme, Bošilija (Pereira 65), Gabrijel Žezus (Alef 90), Žorž, Jaja (Malkolm 74), Žean Karlos.

U prvom poluvremenu Brazil je bio za nijansu bolji rival, iako ekipe nisu preuzimale mnogo rizika.

Našima je nedostajao završni pâs, a najbolju priliku propustili smo u 45. minutu, kada je Milinković-Savić šutirao glavom, ali golman Žean je odbranio.

Sa druge strane, Brazil je imao nekoliko dobrih udaraca i akcija, ali je Rajković bio raspoložen, pa je na semaforu stajalo 0:0.

Na početku drugog poluvremena izglednu šansu propustio je Brazil, lopta je završila preko gola, a u 60. minutu ’Orlići’ stvaraju novu šansu – Milinković-Savić je pronašao Živkovića na desnoj strani, on je doturio loptu do Gajića koji je utrčao, ali njegov udarac brani Žean.

Ipak, u 70. minutu spasa nije bilo, savršena akcija Srbija rezultirala je vodećim pogotkom. Počelo je dodavanjem Zdjelara za Mandića, koji je lepo sačuvao loptu i prosledio je na suprotnu, desnu stranu do Živkovića. On dodaje loptu do Maksimovića, usledio je njegov centaršut, lopta uz blagi odbitak završava na drugoj strani, a Mandić je na pravom mestu i šalje loptu u gol.

Međutim, posle datog gola našoj reprezentaciji pala je koncentracija i gol je olako primljen samo tri minuta kasnije. Pereira je na levoj strani promešao četvoricu naših igrača koji nisu bili dovoljno odlučni, Rajković je dotakao loptu, ali nije uspeo da spreči njen put ka mreži.

Brazilci su posle gola zaigrali bolje i do kraja regularnog dela su pritiskali gol Srbije, u 92. minutu Pereira je sjajno šutirao iz slobodnjaka, a Rajković se bacio i spasao gol.

U produžecima su se naši konsolidovali, tek u završnici je Brazil stvorio jednu šansu, ali Malkolm nije dobro šutirao.

U jednom trenutku delovalo je da je Srbiji ponestalo svežine, ali u drugom produžetku naši kao da su dobili novu dozu energije.

Počelo je snažnim udarcem Maksimovića sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta završila tik iznad prečke.

Posle još jedne solidne prilike na obe strane usledio je ključni trenutak, 118. minut. Rezervista Ilić je sačuvao loptu i prošao po desnoj strani i dodao za Živkovića. Usledio je pravovremeni pâs za Maksimovića, koji ostaje hladnokrvan i šmekerski ’spoljnom’ šalje loptu ispod Žeana – 2:1.

Izdržali su naši još tri minuta, tri duga minuta u kojima su nam svima poigravali nervi, ali uspeli su.